Veľkí ľudia v mojich očiach

Autor: Tibor Fellegi | 16.4.2013 o 19:46 | (upravené 16.4.2013 o 20:11) Karma článku: 8,13 | Prečítané:  1127x

Toto je môj prvý článok na tomto portáli. Ešte neviem ako mi pôjde písanie blogov, tak Vás prosím, majte trpezlivosť so začiatočníkom. Na úvod môjho prvého článku by som sa chcel v krátkosti predstaviť. Volám sa Tibor a ak všetko dobre pôjde, o dva mesiace by som mal byť Ing. Tibor. Na tituly si veľmi nepotrpím, viac dbám na to, čo je v samotnom človeku, nie pred jeho menom, ani za ním. Vo voľnom čase (ak nejaký mám) sa venujem hre na klavír a trošku aj fotím ľudí.

 

Ešte pred tým, než začnem písať samotný článok o tom, čo považujem za výnimočné vlastnosti u ľudí, chcel by som urobiť menšie vyhlásenie pre tých, ktorí budú článok komentovať:

Všetko čo vo svojich článkoch poviem je môj osobný názor alebo pohľad, ktorý sa formoval prostredníctvom prostredia v ktorom som vyrastal, kníh ktoré som prečítal a ľudí, ktorých som vo svojom živote stretol a/alebo, ktorí ma nejako ovplyvnili. Počítam s tým, že mnoho čitateľov s mojimi názormi súhlasiť nebude. A to je dobré. Každý má právo mať svoj vlastný názor a vyjadriť, že jeho názor je iný ako názor niekoho iného. Prosím Vás len o to, aby Váš nesúhlas s mojimi názormi, štýlom písania alebo čímkoľvek iným bol vyjadrený inteligentným a slušným spôsobom, môžete sa vyjadriť v čom konkrétne nesúhlasíte, aký je Váš názor na vec, podložiť ho príkladom alebo dôkazom. Ospravedlňte ma, ale nebudem reagovať na komentáre, ktoré budú vulgárne, urážlivé (smerované na mňa alebo na iných) a nekonštruktívne. Myslím si, že svoj čas dokážem využiť aj lepšie. Váš komentár je Vašou vizitkou, tak ako môj článok je mojou vizitkou. Môžu v ňom byť gramatické, štylistické chyby a preklepy. Som len človek, nie jazykovedec. J

Každý úvod sa musí raz skončiť, verím, že ten môj Vás neodradil a že budete pokračovať v čítaní aj ďalej.

Rád pozorujem ľudí okolo seba. Všímam si čo robia, ako to robia a skúšam hádať prečo sa správajú tak, ako sa správajú. Za ten čas, čo to robím som zistil, že niektoré vlastnosti ľudí sa mi veľmi páčia a chcel by som ich začať rozvíjať aj vo svojom vlastnom živote. Niektoré sa mi podarilo osvojiť relatívne ľahko, s inými sa veľmi borím a priznám sa, že sú aj také vlastnosti, na ktoré sa iba pozerám s obdivom z diaľky. Chcel by som Vám povedať o vlastnostiach, ktoré veľmi obdivujem a ktoré podľa mňa robia z človeka Človeka. Myslel som si, že napíšem len 10 vlastností, ale ako som nad tým premýšľal, zistil som, že tých vlastností je oveľa viac. Dnes začnem desiatimi a uvidíme - možno v budúcnosti pridám aj ďalšie. Ľudí, ktorí majú tieto vlastnosti budem nazývať veľkými preto, lebo majú niečo, čo dnes mnohým chýba. Tým nechcem povedať, že ostatní ľudia si nezaslúžia úctu alebo že ich máme považovať za menejcenných. Každý máme nejaké to miesto pod slnkom.

0. Túto vlastnosť dávam ako prvú, lebo je výrazným znakom všetkých ľudí, ktorí sú v mojich očiach skutočne veľkými. Títo ľudia sa vedia správať slušne a úctivo aj k malým ľuďom. Vedia priznať dôstojnosť každému človeku. Aj tým, ktorí ju svojím spôsobom života nepriznávajú ani sami sebe. Vedia rešpektovať názory druhých ľudí, nech sú podľa ich vnútorného presvedčenia akokoľvek nesprávne, ba dokonca hlúpe.

1. Veľkí ľudia sú čestní. Vedia, že ak niečo povedali, má to svoju váhu. Snažia sa dodržať svoje sľuby a splniť svoje záväzky. Dokážu dodržať slovo, aj keby ich to malo stáť finančnú stratu alebo by pre dodržanie slova museli urobiť dokonca niečo navyše.

2. Veľkí ľudia sú ľuďmi integrity. To čo hlásajú navonok, robia aj vo svojich životoch. Každý máme svoje zlé dni, ale títo ľudia nenosia masky. Robia to, čomu veria, že je správne. Nepozerajú na to, či im zmena postoja zarobí, ale na to, či je v súlade s ich vnútornými hodnotami.

3. Veľkí ľudia majú rebríček hodnôt, ktorého sa držia. Rebríček každého človeka by mal vychádzať z vnútorného presvedčenia a nemal by odrážať trendy doby. Lebo tie sa menia, ale presvedčenie je kostra duše. Ja osobne som hlboko veriaci človek. Ale neodsudzujem tých, ktorí takí nie sú. Mňa k viere priviedli jednak rodičia, jednak vlastná cesta životom. Vás môže život viesť ináč ako mňa, ale stále je dobré mať nejaké hodnoty, o ktoré sa v živote môžem oprieť. Veľkí ľudia sú ochotní riskovať peniaze, spoločenský status a moc, aby boli verní hodnotám, ktoré si zvolili za základ svojho života, nech sa k ním dopracovali akokoľvek.

4. Veľkí ľudia nepotrebujú ukazovať akí sú veľkí. Len neistí ľudia vytrubujú pred sebou a chcú aby ich každý oslavoval. Veľký človek si jednoducho robí svoju prácu. Pracuje, lebo ho to baví a rozvíja sa v danej činnosti, lebo je to jeho prirodzenosť. Nenechá sa oslavovať druhými aký je super a ani si nevyžaduje zvláštnu pozornosť ostatných len preto, že má viac titulov, dosiahol nejaké veľké úspechy alebo dokonca z takého úbohého dôvodu, že je bohatý.

5. Veľkí ľudia sa riadia vnútorným kompasom. Nemám rád akékoľvek delenia, lebo v škole sa mi vždy ťažko učili, ale vo všeobecnosti by som mohol rozdeliť ľudí na dve skupiny. V prvej skupine (a tých je väčšina) sú ľudia, ktorí robia niečo, pretože to robia aj ostatní bez akéhokoľvek hlbšieho zamyslenia nad tým či je to správne alebo či by sa to nedalo urobiť aj ináč. Veľkí ľudia patria do druhej skupiny. Oni majú vnútorný kompas a ten im vraví čo majú a čo nemajú robiť. Ten kompas je úplne nezávislý od trendov a výstrelkov doby. Neboja sa kráčať proti prúdu. Nie preto, aby boli za každú cenu iní (a aby si ich preto niekto všimol), ale jednoducho preto, že to považujú za správne.

6. Veľkí ľudia sú disciplinovaní. Nič neprivedie človeka k úspechu istejšou cestou ako disciplína. Je to vlastnosť, ktorá pomaličky vymiera a niekedy mám pocit, že ju majú iba niektorí jedinci v posilňovni. Tam je väčšinou motivovaná egom, ale to nevadí. Je to dobrý príklad, pretože disciplína je ako sval a na to, aby rástla, musí sa trénovať. Nie je nič lepšie, ako si urobiť nové zvyky. Zvyk robiť veci, ktoré sa mi robiť nechce s tým, že ich musím robiť, lebo viem, že sú pre mňa prospešné.

7. Veľkí ľudia vedia odložiť uspokojenie na neskôr. Najprv práca, potom pláca. Dnes všeobecne chcú ľudia čo najväčšie bohatstvo, za čo najkratší čas a s najmenšou možnou námahou. Starí ľudia boli chytrejší ako sme my. Nežili na dlh, ale vedeli, že keď niečo chcú, musia si to odmakať. Dostali to síce neskôr, ale potom si to vedeli oveľa viac vážiť a brali to ako cieľ - ako výzvu, ktorú musia zdolať. Veľakrát nechceli veci len pre seba, ale najmä preto, aby sa ich rodina mala lepšie. Veľkí ľudia si vedia odoprieť okamžité pôžitky, lebo na obzore majú cieľ, ktorý im prinesie dlhodobejší úžitok.

8. Veľkí ľudia majú širšie obzory. Mnohí ľudia (smutne vravím, že často aj ja) povedia, že sa niečo nedá ešte skôr, než sa na vec hlbšie pozrú. Sú však ľudia, ktorí namiesto toho, aby problém odložili na neskôr alebo zmietli pod koberec, chytia ho za vlasy a bojujú s ním. Každý občas prehráme. Je to prirodzená súčasť života a je to takto správne. Drží to naše ego pri zemi. Avšak keď nájdeme v sebe odhodlanie bojovať s každým problémom, ktorý nám príde do cesty, neskutočne to rozšíri naše obzory a budeme univerzálnejší. Aj preto som sa odhodlal, že sa konečne naučím variť J

9. Veľkí ľudia vedia čo sa ráta a čo nie. Veľmi často sa pristihnem, že veľa času premrhám zbytočnosťami - pozeraním statusov alebo čítaním správ, ktoré mi do života nič nedajú. Vymyslel som si, že si cez víkend nájdem čas osamote a zhodnotím predchádzajúci týždeň. Opýtam sa sám seba či to ako trávim svoj voľný čas nebudem o 5 rokov ľutovať a či by som nemohol robiť niečo, čo za tých 5 alebo 10 rokov zmení môj život k lepšiemu

10. Veľkí ľudia sa rodia v kríze. Kríza je taký čas, keď malí ľudia ukazujú prstom na druhého. Pekne to povedal Max Kašparů: "Keď ukazuješ prstom na druhého, tri prsty ukazujú na teba." Výstižné na tom je, že to nie sú prsty iných ľudí, ale tvoje vlastné. Ja dokonca meriam schopnosť človeka milovať tak, že si všimnem aké veľké nešťastie, ťažkosti a problémy musia danú osobu postihnúť aby zmenila my na ja a ty alebo na ja a oni. Veľkí ľudia aj v kríze ťahajú za skupinu do ktorej patria (či je to rodina, dedina alebo štát). Malý človek ťahá za seba. Veď to oni sú na vine.

Teraz by som ukončil svoj prvý článok. Nechcem písať nejaký dlhý patetický záver, lebo verím, že moje písanie bude pokračovať. Možno aj ďalšími desiatimi vlastnosťami, ktoré na veľkých ľuďoch obdivujem a ktorým by som sa chcel priučiť. Mám ešte čo robiť !

S priateľským pozdravom,

Tibor

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?