Prečo dnešní muži nevedia byť mužmi (pár slov o výchove)

Autor: Tibor Fellegi | 18.4.2013 o 9:01 | (upravené 18.4.2013 o 11:51) Karma článku: 13,92 | Prečítané:  21910x

Niekde som čítal vetu, že ženy si z mužov urobili ženy a teraz plačú, že nevedia byť mužmi. Celkom sa mi zdá táto veta pravdivá. Prvý heterosexuálne orientovaný muž si podľa mňa obliekol ružové tričko preto, lebo ho o to požiadala jeho frajerka. (nemám nič proti ružovej farbe). Prečo sa dnes stáva, že sa po meste spolu prechádzajú dve nežné polovičky namiesto jednej? Chcel by som v tomto článku popísať 3 dôvody prečo muži už nevedia byť mužmi. Dôvodov je samozrejme viac, ale ja som si vybral práve tieto tri.

 

1. Absencia mužského vzoru. Ak chlapec nemá rešpekt pred vlastným otcom, nemôže ho považovať za vzor. Veľa otcov dnes v rodinách chýba, pretože sú buď neustále v práci alebo sú to pasívni otcovia, ktorí trávia večer pri televízore a výchovu dieťaťa nechajú ulici alebo internetu.

Sám otec by mal žiť tak, aby ho jeho deti mohli považovať za vzor. To sa dá, ak otec stanoví pravidlá, ktoré aj sám dodržiava. Ak otec zakáže synovi obedovať v obývačke a sám to robí, asi niečo nebude v poriadku. Dvojaký meter? Veľa veci v živote nie je fér. V rodine by to tak byť nemalo. Základom je podľa mňa venovať deťom čas. Kamaráti a prostredie dokážu ovplyvniť dieťa, ale najsilnejším činiteľom je vždy rodina resp. jej absencia. Žiaden otec nie je úplne dokonalý, ale dať dieťaťu iba peniaze a vzdelanie, to nestačí. Najviac si bude ceniť otcov čas a spoločné chvíle, nie darčeky - samozrejme, uvedomí si to až keď dospeje alebo až po smrti rodiča. Ak deti nebudete vychovávať od malička v prísnej láske, v puberte a v dospelosti sa Vám to vráti. Ak im dáte peniaze, za peniaze Vás predajú. Nedávajte deťom všetko, nedávajte im to, čo chcú. Dajte im to, čo potrebujú. Aj keď budú plakať, dupať, vrieskať a nadávať. Život ich naučí, že tým nič nedosiahnu....

2. Nesamostatnosť. Kým v prvom bode niesli vinu otcovia, druhý bod je doménou matiek. Nemôže mama 18 ročnému chlapcovi chystať desiatu, prať, žehliť alebo nebodaj upratovať izbu. Ako potom táto mamka chce, aby sa jej synček naučil postarať o rodinu? Zo dňa na deň? Takto z neho vychová človeka, ktorý nebude vedieť alebo nebude chcieť priložiť ruku k dielu, lebo prirodzene bude čakať, že všetky veci, ktoré robila mamka bude teraz robiť jeho manželka. A tá chuderka bude mať doma namiesto dvoch detí tri a namiesto troch štyri.

3. Nedostatok zodpovednosti. Nechajte svojich chlapcov, nech sa rozhodujú samostatne. Nebude všetko podľa vašich predstáv, ale aspoň ich naučíte rozmýšľať samých za seba. Poraďte im, ale nechajte nech si vyberú sami. A hlavne ich nechajte znášať dôsledky za ich rozhodnutia. Takto to funguje v reálnom živote či nie? Videl som prípady, keď sa chlapec nevedel zmestiť do kože, potom prišiel bohatý otecko, všetko urovnal a škody zaplatil. To je to najhoršie, čo mohol urobiť. Takto chlapca nikdy neprinúti k zodpovednosti za svoje činy. Váš syn raz bude hlavou rodiny, kde bude musieť túto rodinu viesť ako líder. Dokáže to, keď nevie prijať zodpovednosť ani sám za seba a svoje činy? Ako bude vzorom pre svoje vlastné deti?

Tvrdá výchova a disciplína majú pre každého chlapca svoj význam. Chce to oveľa viac času, energie a hádok, ale vyplatí sa to. Rodičia, milujte svoje deti vrúcnou láskou, ale nebojte sa byť prísni. Ak mi neveríte, opýtajte sa tých rodičov, ktorí dali svojim deťom úplne všetko čo chceli a tie sa potom na ne v starobe vykašlali. Naopak, ak naučíte svojich synov samostatnosti, zodpovednosti a budete pre nich vzorom, ich manželky sa Vám raz poďakujú.

Na túto tému sa dá písať ešte veľmi veľa. Tento článok má len hrubé rysy toho, čo by mal chlapec zvládnuť, aby sa stal mužom. No je toho oveľa viac. Možno sa niečo nové dozviem v diskusii od matiek a otcov, ktoré už na rozdiel odo mňa aj nejaké deti vychovali. Veľmi rád sa poučím z ich skúseností.

Tibor 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?