Životná úroveň na Slovensku

Autor: Tibor Fellegi | 22.4.2013 o 18:27 | (upravené 22.4.2013 o 18:35) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  1740x

Keď sa bavíme o životnej úrovni, väčšina z nás si pod tým predstaví koľko zarobí, čo si za to môže kúpiť, resp. aké drahé výrobky a služby sú v danej lokalite. No životná úroveň nie je len to. Dôležitou súčasťou životnej úrovne danej krajiny je aj kultúra národa a isté spoločenské normy a zvyklosti, ktoré by mali byť v civilizovanej krajine samozrejmosťou.

Dnes som si šiel kúpiť štvrtku pizze. Milá slečna, ktorá mi ju predala mi k nej dala aj papierový podnos a servítku. Keďže som bol veľmi hladný, pizza zmizla z podnosu veľmi rýchlo. Išiel som pešo smerom z centra Prešova a čím ste ďalej od centra, tým menej odpadkových košov máte k dispozícii. Mal som dve možnosti: buď mi ten podnos tak mimovoľne vypadne z ruky a možno raz ho upracú pracovníci VPP alebo si ho jednoducho v ruke ponesiem a vyhodím ho do najbližšieho odpadkového koša. S najbližším odpadkovým košom som sa stretol po 5 minútach chôdze a tam aj tento papierový podnos skončil.

Keď som tak kráčal a hľadal odpadkový kôš, všímal som si všetky odpadky okolo seba. Smejeme sa z civilizovanosti ľudí na Luníku IX. a v osadách, ale keby sme všetok ich odpad rovnomerne rozsypali na rozlohu krajského mesta, ani by ste si to nevšimli. Nebolo by to nič zvláštne. Myslel som si, že odpadky vyhadzujú väčšinou deti, ktoré nie sú naučené hádzať smetí do koša. Mýlil som sa. Videl som mnohých štyridsiatnikov a päťdesiatnikov, ktorí kráčali predo mnou a niečo odhodili. Boli to ľudia, ktorých by sme podľa oblečenia mohli zaradiť do rôznych spoločenských tried. No jednu vec mali spoločnú. Všetci sa pri tom tvárili, že ich sa to netýka a že ten papierik im vypadol z ruky akoby sám od seba a oni si to vôbec nevšimli. Pravdepodobne nikto z nich by sa tam nevrátil a priznal sa: "Toto je moje." A ak áno, tak len s dovetkom, že to sa stalo omylom. Chceme vyzerať dobre v očiach iných, tak nepovieme pravdu: "Je mi to jedno."

Žiaľbohu ani vyššie vzdelanie nie je zárukou toho, že človek bude čistotnejší. Keď som bol na strednej škole, myslel som si, že až pôjdem na výšku, budú tam vychovanejší ľudia a aspoň toalety budú v lepšom stave. Nebolo to dlho po nástupe na univerzitu, čo som z takéhoto pohľadu vytriezvel. Až som sa divil, aký odkaz po sebe dokáže vysokoškolsky vzdelávajúci sa človek zanechať. Takým ľuďom by som prial, aby im ich výtvor odfotili a  spolu aj s fotografiou tváre ukázali na najbližšej prednáške, na ktorej bude autor prítomný. Moderné umenie môže mať rôzne formy, o čom nás presvedčil aj Marcel Duchamp a jeho slávny pisoár z roku 1917. Tak prečo sa nepochváliť svojím abstraktným dielom vytvoreným na akademickej pôde?

Chceli by sme mať európske platy a užívať si možnosti niektorých vyspelejších krajín. No k tomu musí dozrieť nielen naša ekonomika a politické "špičky", ale aj kultúra nášho národa. Ak máme treťotriednu kultúru (nikoho radšej nemenujem, aby som neurazil čistotných obyvateľov v Rumunsku), nemôžeme chcieť belgické platy. Nemôžeme sa tváriť, že chceme byť bohatí a "na úrovni", ale okolo seba robíme chliev. To ako vyzerá naše okolie nie je vizitkou nedbanlivej práce VPP, ale vizitkou toho, kto ten neporiadok robí.

Neviem porovnať kultivovanosť iných národov, ale osobne sa mi páčila čistota v Nemecku a v Rakúsku. Iba pri dialniciach to bolo horšie. Všetci si vieme domyslieť prečo .....

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?