Veľkí ľudia v mojich očiach II.

Autor: Tibor Fellegi | 26.4.2013 o 23:05 | (upravené 27.4.2013 o 0:07) Karma článku: 5,39 | Prečítané:  574x

Nadišiel čas na pokračovanie článku veľkí ľudia v mojich očiach. Pre tých, ktorí by si chceli prečítať jeho prvú časť, môžete tak urobiť tu. Je veľa pekných vlastností, ktoré na ľuďoch obdivujem a rád by som sa im priučil. Sú to také ideály a ani ten najlepší televízny hrdina ich nemá všetky. Píšem ich len pre inšpiráciu. Možno ich v sebe objavíte a budete sa z toho tešiť. Alebo zistíte, že ich nemáte a chceli by ste. Zajtra pre to niečo urobíte a posunie Vás to vpred. Alebo zistíte, že Vás to nezaujíma a prejdete na ďalší článok od iného autora.

11. Veľkí ľudia sa neboja kráčať prví

Veľa ľudí sa bez váhania postaví do radu víťazov. Ak je potrebné dať do stávky svoje meno, čas alebo dokonca aj nejaké peniaze na to, aby si človek stál za svojou pravdou, vtedy je to už ťažšie. Vtedy je lepšie, keď to niekto iný otestuje, zariskuje a keď bude úspešný, ja sa pridám. Veľkí ľudia sa neboja ísť za tým, čomu veria a čo považujú za správne, aj keby im všetci hovorili, že to je somarina a že to nemôže výjsť. Veľkí vynálezcovia mali nápad a tomu nápadu aj verili. A na každého vynálezcu sa určite našiel minimálne jeden pesimista, ktorý mu jeho nápad negoval. Vynálezca sa však nedal odradiť a v niektorých prípadoch aj uspel alebo pomohol svojimi poznatkami uspieť tým, ktorí vo výskume pokračovali po ňom.

12. Veľkí ľudia považujú neúspech za prirodzenú súčasť života

Viete čo majú všetky knihy na poličke s názvom motivačná literatúra vo Vašom obľúbenom kníhkupectve spoločné? Všetky tieto knihy napísali ľudia, ktorí v živote dosiahli nejaký úspech a chcú sa s Vami (samozrejme za peniaze) podeliť o svoj recept na kulajdu úspechu a šťastia. Osobne som nepočul o tom, že by sa chcel neúspešný človek podeliť so svojím neúspechom a napísal o ňom knihu (ak nepočítam ľudí, ktorí hľadajú zašlú slávu písaním pamätí, kde nadávajú na to, že sa stali obeťou spiknutia sa celého sveta proti nim). Veľkí ľudia vedia, že na jedného úspešného človeka pripadá mnoho neúspešných a že práve neúspech je to, čo Ťa v živote vychováva. Z úspechu sa človeku veľmi rýchlo zamotá hlava, ale neúspech pokoruje. Drží Ťa pri zemi a ukazuje Ti tvoje hranice. Možno ich nabudúce prekonáš a možno nie. Neuspech Ťa naučí bojovať a neprestávať. A to je stratégia víťazov.

13. Veľkí ľudia sa nedajú strhnúť do depresie

Dlhotrvajúca depka je vecou argumentov. Ak máš v hlave argumenty, že život je len zlý, svet je stále horší a horší a Ty s tým nedokážeš nič urobiť, tak potom je depresia schodnou cestou. Veľkí ľudia dokážu nájsť silu pokračovať aj keď sa na to "necítia". Vedia, že city sú vratké, ale rozhodnutia urobené chladnou hlavou sú stabilné a správnejšie ako prudké riešenia v návale citov. Človek, ktorý je pripútaný k lôžku, nemôže sa ani pohnúť, ani rozprávať a už len čaká na posledný výdych - ten to má ozaj ťažké. Pokiaľ sa nestane zázrak, tak tak tento chorý človek by mohol mať relevantný dôvod byť v depresií. Ak si zdravý, alebo hoci sa len môžeš hýbať či rozprávať - už máš moc meniť veci k lepšiemu. Otázka je, či chceš niečo zmeniť alebo len pasívne príjmeš patovú situáciu? Dokonca aj ten človek na posteli nie je bezbranný. Svojím stavom a svojou odovzdanosťou môže pohnúť iných k tomu, aby konali a zmenili veci k lepšiemu vo svojich životoch.

14. Veľkí ľudia si vedia priznať svoje chyby

Vraví sa, že nikto nie je dokonalý. To je pravda. Myslím si, že na tejto zemi nie sme preto, aby sme sa stali dokonalými bytosťami, ktoré všetko zvládnu na 100%, dokonale sa vedia ovládať a žiaden problém ich nepritlačí k múru. Čím som starší, tým viac si uvedomujem, že všetko sa stihnúť nedá a keď jednej veci poviem áno, ďalším piatim musím povedať nie. A moje talenty sú tiež značne obmedzené. Viem možno urobiť trošku lepšie fotky alebo zahrať pár tónov na klavíri, ale ak by ste odo mňa chceli spev, vyhral by som Hviezdnu rotu. Ak by ste odo mňa chceli nakresliť človeka, vyzeralo by to ako obraz Whistlerovej matky v podaní Mr. Beana. Je to tak lepšie, že nie sme Bohmi, z ktorých je každý sám o sebe dokonalý. Ak máme chyby a nevieme všetko, potrebujeme sa navzájom. Vytvárajú sa medzi nami vzťahy, priateľstva a máme sa radi. Potrebujeme sa a povieme druhým: " Nečakám od Teba absolútnu dokonalosť, lebo sám som len človek - robím chyby ako každý iný." Je to úžasný pocit, keď Ťa druhý človek akceptuje takého aký si bez nejakých prehnaných nárokov.

15. Veľkí ľudia sa vedia odpútať od očakávaní iných

Len čo sa narodíme, ľudia začnú od nás očakávať rôzne veci. Najprv od nás chcú, aby sme chodili na nočník. Keď to zvládneme, musíme sa naučiť rozprávať. O čosi neskôr zase byť ticho, potom nevyrušovať, učiť sa, variť, postaviť bunker, rozoznať mrkvovú a petržlenovú vňať atď. Stále od nás niekto bude očakávať množstvo vecí. Tieto vecí sú sami o sebe dobré, ale nemôžu riadiť náš život. Lebo si potom na smrteľnej posteli uvedomíme, že sme prežili život, ktorý nám nadiktoval niekto iný a my sme ho možno ani nechceli takto prežiť. Veľkí ľudia si nechajú poradiť od ostatných, ale sami sa rozhodnú, čo do svojho života príjmu a čo odmietnu. Možno Ti nikto nehovorí ako máš žiť, ale aj tak si riadený inými, pokiaľ nekriticky berieš všetko čo doba ponúka a považuješ to za normu života. Múdri ľudia sa pýtajú: Je to čo preberám do svojho života správne a chcem takto žiť? Je to v súlade s mojimi hodnotami, myslením alebo len napĺňam želania svojho otca, mamy, kamarátov či spoločnosti? Nevravím, že všetko čo dnešná doba ponúka je zlé. Vravím, že si treba rozumne vyberať zo všetkého. Buď podľa vlastného uváženia alebo podľa uváženia tých, ktorých považujem za múdrejších odo mňa.

Na dnes by aj dobrých vlastnosti stačilo. Dobrou vlastnosťou je aj dopriať si kvalitný a dlhý spánok. Tak teda dobrú noc priatelia J

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?