O šťastí, práci a čakaní ...

Autor: Tibor Fellegi | 28.4.2013 o 17:08 | Karma článku: 9,44 | Prečítané:  616x

Veľmi obdivujem rezbárov. Keď si v stredoveku kňaz alebo biskup objednal u rezbára oltár, ten na ňom pracoval každý deň niekoľko rokov a prepracoval každý detail a z tisícov drobných detailov poskladal nádherné dielo. Celý ten čas museli veriaci čakať a potom urobili veľkú hostinu, keď nový oltár bol inštalovaný do kostola. Neviem si predstaviť, žeby som si dnes objednal výrobok cez internetový obchod a dodacia lehota by bola 5 rokov. Takýto výrobok by si asi nikto nekúpil.

Dnes je iná doba. Dnes nevieme čakať. Chceme mať výsledky ihneď, pretože si myslíme, že čím viac potrieb uspokojíme, tým budeme šťastnejší – blbosť. Dobré veci zrejú a aj na dobré veci musí človek dozrieť. Tak ako víno alebo syr dozrieva čakaním, aj človek takto dozrieva. Dnes veľmi chceme mať a nemáme a to čo máme, využívame zle. Napríklad čas. Kto môže o sebe povedať, že múdro rozdeľuje čas na prácu, oddych, priateľov, rodinu, koníčky, svoj osobnostný a duchovný rast? Dnes nemáme na takéto veci čas, lebo chceme výsledky, ale nechceme prácu, ktorá nás k tým výsledkom dovedie. Vyhovárame sa na nedostatok času, nedostatok šancí, nedostatok podpory či peňazí. Stále sú však ľudia, ktorí vychádzali z oveľa horších podmienok a dokázali oveľa viac v v tej oblasti, kde my máme výhovorky. Stalo sa Vám, že poviete skôr “nedá sa” než sa nad tým poriadne zamyslíte? Človek, ktorý chce, hľadá spôsoby, ten ktorý nechce, hľadá dôvody. Mne sa to stáva relatívne často a uvedomujem si, že je to zlé.

Ešte kvôli jednej veci obdivujem rezbárov. Je to kvôli tomu, že dávajú veľký dôraz na detaily. Keď robia na nejakom ornamente, strávia pri ňom mnoho dní a niekto by si bol povedal, že kvôli takému detailu, ktorý nebude ani poriadne vidieť sa to neoplatí. Veľa čností v našom živote ostane zakrpatených alebo úplne nerozvinutých, lebo si povieme, že tieto čnosti sú síce pekné a noblesné, ale ich nadobudnutie by nás pri našej vrodenej lenivosti stálo veľkú námahu a mnohí si žijú aj bez nich, sú úspešní a vyzerajú šťastní, tak prečo by som sa mal trápiť? Byť poctivý, keď ostatní kradnú, vravieť stále pravdu, keď ostatní klamú,uvoľniť miesto babke v autobuse, keď mladší odo mňa si ju ani nevšimnú alebo prečo ja by som si mal písať domáce úlohy, keď môžem cez prestávku odpísať úlohu od  spolužiaka. Tieto veci sa krátkodobo naozaj neoplatí robiť, lebo ten, kto použije rýchlejšiu cestu naozaj získa čas a nestratí pohodlie. Ale z dlohodobého hľadiska si človek, ktorý si dá zaležať na detailoch buduje charakter. Vie si plniť povinnosti, pracovať systematicky, nielen začať prácu, ale ju aj dokončiť a potom sa môže tešiť z výsledkov. A radosť človeka, ktorý si poctivo vybudoval dobré návyky v živote a niečo pekné za nim ostalo je oveľa krajšia ako radosť človeka, ktorý rýchlo nahrabal majetok podvodom alebo zdieraním svojich zamestnancov.

Aj keby sme v živote nič nemali iba seba a Božiu pomoc, stále máme celý život na to, aby sme mohli zlepšovať tú oblasť, ktorá ma nekonečný potenciál. Je ňou naše vnútro. Je to miesto, kde sa rozhoduje o skutočnom šťastí alebo nešťastí človeka. Nehľadajte šťastie vonku, lebo tam nie je. Šťastie nosíte vo svojom vnútri. Tam treba hľadať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?