Ako si upratať v čase?

Autor: Tibor Fellegi | 28.4.2013 o 17:55 | Karma článku: 1,75 | Prečítané:  347x

Dnes máme neskutočne veľa možností čo robiť so svojim voľným časom. Ak si úprimne odpovieme väčšina z náš má oveľa viac voľného času než potrebuje. Ak mi neveríte, tak sa opýtajte samých seba – poznáte slovo nuda? Ak nudu zažívate často, potom je to Váš prípad. Čo teda urobiť s toľkým voľným časom, aby sme sa nenudili? Ponúkam jednoduchý návod ako sa už nikdy nenudiť. Návod je jednoduchý na pochopenie, ale veľmi ťažký na dodržanie, lebo proti Vám bude bojovať Váš aj môj dlhoročný nevítaný hosť – lenivosť. Tak sa poďme do toho pustiť.

 

1. Zistíme, koľko voľného času vlastne máme.

Pokiaľ chodíme do školy alebo do práce, náš týždenný rozvrh sa viac-menej opakuje, a tak ho vieme predvídať. Zoberieme papier (je to staromódne písať rukou, ale ideme predsa robiť ťažké veci) a napíšeme si čas v týždni, ktorý máme obsadený nevyhnutnými záležitosťami (škola, práca, záujmový krúžok, atď.). Opakujem, napíšeme tam len veci, ktoré absolútne musíme urobiť. Keď to máme hotové, všetok zvyšný čas je náš voľný čas, s ktorým môžeme disponovať viac menej podľa svojho uváženia.

2. Urobíme si zoznam vecí, ktoré chceme robiť pravidelne, no nemáme na nich čas.

Chceli by ste chodiť behať, tráviť viac času s rodinou, naučiť sa po taliansky alebo začať sa venovať gitare, na ktorú sadá prach odkedy ste dostali absolventský diplom zo ZUŠ? Zoberte si dve-tri aktivity do týždňa v ktorých by ste sa chceli zlepšiť a každý týždeň si naplánujte 2-3 hodiny týždenne na každú z týchto aktivít. Za mesiac sa z Vás nestane génius v žiadnom z týchto odborov, ale budete mať dobrý pocit, že kráčate vpred v niečom, čomu ste už predstali veriť, že sa do toho ešte pustíte. Budete sa jednoducho zlepšovať a robiť to disciplinovane každý týždeň. Keď už sme pri disciplíne, venujme jej celý bod č.3.

3. Buďte 6 dni v týždni sluha a jeden deň generál.

Ak ste aspoň trošku taký ako ja, tak začnete niečo robiť s elánom, ale po čase to vzdáte a začnete robiť niečo iné. Ja som taký a viem, že to je zlé. Preto som si na seba uplietol bič. Vymyslel som hru, ktorá sa volá generál a jeho sluha. Ide o to, že každú nedeľu ste generál: môžete si naplánovať celý týždeň dopredu, čo budete robiť, ako to budete robiť, čo si povolíte, čo naopak zakážete. Máte neobmedzené možnosti, ktoré sú obmedzené len limitmi Vášho voľného času, financií a fantázie. Dobrý generál však nepozerá len na to, ako si užiť deň, ale plánuje aj budúcnosť – čo mám spraviť, aby som rástol ako človek a mohol si užívať život rozumne aj v budúcnosti. Preto okrem toho, že si rôzne veci doprajem počas týždňa, tak si aj rôzne veci zakážem (napr. tráviť viac ako 30 minút na soc. sietiach alebo pozerať viac ako 2 seriály týždenne). Viem, že tento čas potom môžem využiť na veci, ktoré som spomínal v bode 2. Akonáhle skončí nedeľa a začne pondelok, stanete sa automaticky sluhom, ktorý musí na slovo počúvať generála až do nasledujúcej nedele. To znamená, že celý týždeň musíte robiť veci presne tak, ako ste sa rozhodli v nedeľu. Ak zistíte, že ste v nedeľu urobili chybné rozhodnutie, resp. niečomu venujete príliš veľa alebo príliš málo času – máte nasledujúcu nedeľu na to, aby ste to zmenili. No celý týždeň musíte dodržiavať pokyny generála. Zase nerobíme to fanaticky, ak Vás niekto požiada o láskavosť a Vy mu poviete, že nie, lebo ste si to v nedeľu nedali do programu …. vo všetkom treba používať zdravý rozum a úsudok.

4. Ak máte ešte stále nejaký voľný čas využite ho na kvalitný oddych.

Chceli ste si niekedy poobede pospať no nemali ste na to čas? Urobte to. Nebaví Vás stále počúvať tú hudbu, ktorú hrajú v rádiách alebo ktorú zdieľajú Vaši kamoši na facebooku? Chodťe na stránky ako soundcloud.com alebo stereomood.com a objavte novú hudbu, ktorá bude jedinečná Vášmu vkusu. Choďte sa prejsť do mesta alebo do prírody bez mp3 prehrávača v ušiach. Obdivujte okolie. Oslovte nejakého človeka na ulici alebo choďte na dobrý koncert. Spoznávajte svet. Požičajte si z knižnice nejakú knihu o iných štátoch a spoznávajte ako ľudia žijú inde. Buďte viac offline ako online. Budete spokojnejší sami so sebou. Verte mi.

Pokračovanie v článku Ako si upratať v čase II. už čoskoro :)

Tibor Fellegi

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?