Extrémne premeny

Autor: Tibor Fellegi | 30.7.2013 o 20:41 | (upravené 30.7.2013 o 20:49) Karma článku: 9,34 | Prečítané:  1756x

Osobne neznášam reality show. Určite aspoň tie slovenské, ktoré vysiela TV stanica so slimákom v znaku a jej dvojička so zakrúžkovaným M-kom. Veľakrát je to o tom zohnať partiu nie veľmi inteligentných, no prostorekých ľudí a nechať národ, nech sa na nich smeje.  Je to hanba pre tých, ktorí tam účinkujú, ale to sa ešte dá ospravedlniť, lebo oni si to neuvedomujú. Väčšia hanba je to pre toho, kto niečo také produkuje, lebo vidí za tým sledovanosť a následné € plynúce z reklamy. Nechá ľudí, nech sa zhovadia pred celým národom. Veľmi sa mi však páči reality show, kde extrémne obéznych ľudí motivujú a pomáhajú im schudnúť a získať späť stratené sebavedomie alebo výrazne zlepšiť zdravotný stav. Je to reality show, ktorá ľuďom dáva inšpiráciu aby zmenili svoju životosprávu.

Osobne som veľmi za to, aby reality show človeka motivovala a nie demotivovala. Aby sa po jej pozretí zamyslel nad sebou a dokopal sa k pozitívnej zmene vo svojom živote (nech už sa týka zdravia, vzťahov, kariéry alebo niečoho iného).

Nie som nejaký scenárista a neviem, či by to bolo z €-pohľadu pre tvorcov zaujímavé, ale ja by som napr. vymyslel reality show, kde by sa zobrala partia bezdomovcov a tí by spolu bývali. Cieľom reality show by bolo dať týmto ľuďom bez nádeje (a teraz neriešim či si za to môžu sami alebo je to rana osudu) motiváciu a prostriedky, aby sa vrátili späť do bežného života. Tím skúsených odborníkov by z nich urobil ľudí, ktorí by si za istú dobu osvojili základné návyky potrebné na prežitie v spoločnosti. Dali by ich do poriadku po zdravotnej a estetickej stránke, kúpili im slušné oblečenie, naučili ich pracovať (rekvalifikačné kurzy), našli im slušnú prácu, atď. Ľudia by posielali smsky svojmu favoritovi, ktorému by sa najviac darilo zmeniť svoj život a z tých peňazí by im potom kúpili byt (ktorý by 5 rokov vlastnila televízia a zodpovedný pracovník by pravidelne kontroloval život bývalého bezdomovca - v prípade recidívy - alkohol, fetovanie, atď.) by sa mu ten byt zobral. Taktiež by mu po zaškolení pomohla televízia nájsť prácu, aby sa mohol slušne živiť a nemusel žobrať.

Diváci by sledovali zmenu človeka, ktorý klesol až na úplné dno spoločnosti. Jeho úspechy a pády. Jeho nádeje a sklamania. Táto show by nebola o tom, že dáme dokopy partiu hlupákov a budeme sa z nich smiať. Bola by o ceste človeka, ktorý je na dne späť na dôstojné miesto v spoločnosti. Takáto cesta môže veľa naučiť nás všetkých. Možno aj tým, že sa k bezdomovcom budeme správať ľudskejšie. Aj oni sú ľudia, aj keď nešťastní. Máte zlé skúsenosti s bezdomovcami? Aj ja. Ale nemám rád, ak sa niekto kategoricky odsúdi pretože patrí k istej skupine obyvateľstva. Či je to bezdomovec, cigán alebo volič politickej strany. Svet nie je čiernobiely. Ak niekto robí niečo zlé, neznamená, že celý je zlý. Je zodpovedný za svoje konanie, pokiaľ je svojprávny. Má niesť následky. Ale takisto v prípade úprimnej snahy má  dostať prostriedky, aby svoj život mohol napraviť.

Isto veľa ľudí má námietky, že to je v povahe a že tí ľudia sa nezmenia. V poriadku. Ak sa nezmenia, prídu o všetko a môžu sa vrátiť odkiaľ prišli. Táto show by mohla pomôcť tomu, kto sa naozaj zmeniť chce, len potrebuje pomoc okolia.

Existuje mnoho vecí, ktoré by mohli televízie dávať a ktoré by ľudí motivovali k lepšiemu životu. Na západe to často aj robia (napr. keď vezmú partiu bohatých anglických teenagerov a nechajú ich žiť s chudobnými rovesníkmi v Afrike či v Ázii). Je to smutné, že slovenské reality show (okrem tých talentových) sú väčšinou o tom, aby sa ľudia bavili na hlúposti iných.

P.S. Tento článok som napísal na základe toho, že som si včera pozrel reality Show Extrémne premeny a uvažoval som o tom či by sa nedalo urobiť niečo hodnotné v tejto oblasti aj na Slovenku. Článok o tom, že niekto bezdomovcovi takto zmenil život na Floride, keď sa stal súčasťou jeho show na youtube kanáli som si prečítal až po napísaní tohto článku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?