Kto seje vietor, bude žať búrku

Autor: Tibor Fellegi | 22.8.2013 o 23:04 | Karma článku: 12,27 | Prečítané:  1726x

Veľmi smutná doba je dnes. Ľudia majú technológiu, ktorá im umožňuje rozprávať sa s človekom na druhej strane zemegule a predsa si nenájdu čas navštíviť svojich rodičov. Mladí ľudia si myslia, že život sa má postarať o nich - už len preto, že vôbec existujú a že majú nárok na to či ono.  Stredná generácia sa ženie za peniazmi, aby si niečo ušetrili, kúpili byt či dom, ktorý budú splácať do dôchodku a starí ľudia ostávajú opustení. Spoluobčania nebudú chodiť do školy a pracovať, ale presne vedia vymenovať na čo majú nárok a že ich všetci diskriminujú. Zabudli však na to, že ich diskriminujú nie pre farbu pleti, ale pre spôsob života. Obchodníci nám pre zisk predajú hocičo. A pokiaľ im na to neprídu, je jedno, že to môže ohroziť naše zdravie. A my si hocičo kúpime. Veď to dávali v telke, tak to musí byť dobré!

Medzi susedmi sú vysoké múry. Medzi členmi jednej domácnosti tiež. Každé hrable k sebe hrabú. Kto má veľké hrable, veľa hrabe, kto ich má malé, hrabe málo a pokrytecky nadáva na toho s veľkými hrabľami. Úprimne nám nezáleží na druhom človeku. Myslíme si, že pokrok nás spasí a že ak budem mať to či ono .... tak budeme šťastnejší. Vnútorne sú ľudia čoraz viac rozbití a nenachádzajú pokoj. Nevedia, že svet vo vnútri človeka je oveľa väčší ako ten okolo a ak niekto celý život zhrabuje bordel do svojho vnútra, raz to musí začať zapáchať. Keď sa ľudia berú, tak sú "my". Keď sa rozvádzajú sú "ja" a "on/ona".

Sme generácia, ktorá nezažila vojnu a Európska únia svojimi najnovšími zákonmi už nevie čo od rozkoše. Ako každá búrka prečistí vzduch aj kríza ukáže ľuďom aké sú skutočné hodnoty - čo sa ráta a čo nie. Bojím sa, že naša presýtená spoločnosť potrebuje oveľa väčšiu krízu, než je tá ekonomická a že sa potrebujeme vrátiť k zdravým hodnotám a zdravému sedliackemu rozumu. Pokiaľ sami nemáme existenčné problémy, tak boľačky druhých nás nezaujímajú. Sme tak vlažní a tak naučení na kompromis, že by sme si zvykli aj rodičov oslovovať partner 1 a partner 2 ak Európska únia vydá takú smernicu. To je choré! Nedá sa žiť donekonečna tak, že budeme zväčšovať dlhy, kupovať po tri auta do rodiny a napchávať sa jedlom v ktorom je toľko chémie, že sa ani po rokoch neskazí. Nedá sa žiť donekonečna tak, že sa budeme kŕmiť tými bludnými reality show, kde degradujú človeka a ukazujú hlupákov. Nedá sa žiť tak, že budeme na všetko prikyvovať, čo nám média, propaganda či Únia predostrie.

 

Veľmi nám chýbajú charakterné vzory ľudí a čo je ešte smutnejšie mladí ľudia sa ani netúžia takými stať. Dnes chceme všetkého čo najviac, okamžite a pri čo najmenšej námahe. Život je predsa o tom, čo najviac si užiť. Veď žijeme len raz, práve tu a práve teraz. Podľa mňa život je skôr ako súvaha. Ak robíš len záväzky a nemáš žiadne pohľadávky, na ktoré si poctivo zarobil, čoskoro prídu veritelia a všetko ti vezmú. Kto seje vietor, bude žať búrku. Ľudia si hovoria: načo šporiť, keď si môžem kúpiť na splátky? Načo si niečo opraviť, keď to vyhodím a kúpim si nové? A ísť ku kamarátovi na brigádu zadarmo? To je prežitok z čias komunizmu. Dobré vzťahy, úsmev na tvári ani pokoj v duši si za peniaze nekúpime. Hľadajme ich a tvorme ich, lebo čoskoro možno nebudú .............

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Keď už sa dostanete do štádia hladomoru, je príliš neskoro

OSN po šiestich rokoch znovu vyhlásila hladomor. Okrem Juhosudáncov môže byť v ohrození až dvadsať miliónov ľudí.

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.


Už ste čítali?