Kto seje vietor, bude žať búrku

Autor: Tibor Fellegi | 22.8.2013 o 23:04 | Karma článku: 12,27 | Prečítané:  1777x

Veľmi smutná doba je dnes. Ľudia majú technológiu, ktorá im umožňuje rozprávať sa s človekom na druhej strane zemegule a predsa si nenájdu čas navštíviť svojich rodičov. Mladí ľudia si myslia, že život sa má postarať o nich - už len preto, že vôbec existujú a že majú nárok na to či ono.  Stredná generácia sa ženie za peniazmi, aby si niečo ušetrili, kúpili byt či dom, ktorý budú splácať do dôchodku a starí ľudia ostávajú opustení. Spoluobčania nebudú chodiť do školy a pracovať, ale presne vedia vymenovať na čo majú nárok a že ich všetci diskriminujú. Zabudli však na to, že ich diskriminujú nie pre farbu pleti, ale pre spôsob života. Obchodníci nám pre zisk predajú hocičo. A pokiaľ im na to neprídu, je jedno, že to môže ohroziť naše zdravie. A my si hocičo kúpime. Veď to dávali v telke, tak to musí byť dobré!

Medzi susedmi sú vysoké múry. Medzi členmi jednej domácnosti tiež. Každé hrable k sebe hrabú. Kto má veľké hrable, veľa hrabe, kto ich má malé, hrabe málo a pokrytecky nadáva na toho s veľkými hrabľami. Úprimne nám nezáleží na druhom človeku. Myslíme si, že pokrok nás spasí a že ak budem mať to či ono .... tak budeme šťastnejší. Vnútorne sú ľudia čoraz viac rozbití a nenachádzajú pokoj. Nevedia, že svet vo vnútri človeka je oveľa väčší ako ten okolo a ak niekto celý život zhrabuje bordel do svojho vnútra, raz to musí začať zapáchať. Keď sa ľudia berú, tak sú "my". Keď sa rozvádzajú sú "ja" a "on/ona".

Sme generácia, ktorá nezažila vojnu a Európska únia svojimi najnovšími zákonmi už nevie čo od rozkoše. Ako každá búrka prečistí vzduch aj kríza ukáže ľuďom aké sú skutočné hodnoty - čo sa ráta a čo nie. Bojím sa, že naša presýtená spoločnosť potrebuje oveľa väčšiu krízu, než je tá ekonomická a že sa potrebujeme vrátiť k zdravým hodnotám a zdravému sedliackemu rozumu. Pokiaľ sami nemáme existenčné problémy, tak boľačky druhých nás nezaujímajú. Sme tak vlažní a tak naučení na kompromis, že by sme si zvykli aj rodičov oslovovať partner 1 a partner 2 ak Európska únia vydá takú smernicu. To je choré! Nedá sa žiť donekonečna tak, že budeme zväčšovať dlhy, kupovať po tri auta do rodiny a napchávať sa jedlom v ktorom je toľko chémie, že sa ani po rokoch neskazí. Nedá sa žiť donekonečna tak, že sa budeme kŕmiť tými bludnými reality show, kde degradujú človeka a ukazujú hlupákov. Nedá sa žiť tak, že budeme na všetko prikyvovať, čo nám média, propaganda či Únia predostrie.

 

Veľmi nám chýbajú charakterné vzory ľudí a čo je ešte smutnejšie mladí ľudia sa ani netúžia takými stať. Dnes chceme všetkého čo najviac, okamžite a pri čo najmenšej námahe. Život je predsa o tom, čo najviac si užiť. Veď žijeme len raz, práve tu a práve teraz. Podľa mňa život je skôr ako súvaha. Ak robíš len záväzky a nemáš žiadne pohľadávky, na ktoré si poctivo zarobil, čoskoro prídu veritelia a všetko ti vezmú. Kto seje vietor, bude žať búrku. Ľudia si hovoria: načo šporiť, keď si môžem kúpiť na splátky? Načo si niečo opraviť, keď to vyhodím a kúpim si nové? A ísť ku kamarátovi na brigádu zadarmo? To je prežitok z čias komunizmu. Dobré vzťahy, úsmev na tvári ani pokoj v duši si za peniaze nekúpime. Hľadajme ich a tvorme ich, lebo čoskoro možno nebudú .............

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?