Kto je bez viny, nech prvý hodí kameňom

Autor: Tibor Fellegi | 12.1.2014 o 18:58 | (upravené 13.1.2014 o 0:24) Karma článku: 8,15 | Prečítané:  1029x

Veľa ľudí nadáva na politiku a na krajinu, v ktorej žijeme. Našu rozladenú náladu neupokojí ani fakt, že v Benine, Rwande, Južnom Sudáne alebo v Nigérii sa majú horšie. Je zaujímavé, že tamtí africkí ľudia by boli šťastní, ak by mali takéto istoty, aké máme my. Napr. to, že v nemocnici Vás ošetria a máte dostupné (i keď drahé) lieky. Boli by šťastní, ak by mali náboženskú slobodu, ako máme my (ak by za svoje presvedčenie nemuseli každý deň riskovať život). Aj keď bohužiaľ v našich zemepisných šírkach pravá náboženská sloboda musí násilne dať priestor tzv. tolerancii či politickej korektnosti.

Vieme, že sa nemáme najhoršie, aj keď mnohé naše rodiny sa majú ťažko. Za naše nešťastie viníme súčasnú alebo minulú vládu. Týmto príspevkom nijako nechcem obhajovať ľudí, ktorí nastavili tento systém tak ako je. Rovnako nechcem obviňovať nikoho, že kradne, klame a podvádza. Chcem sa skôr opýtať čo by ste robili na ich mieste? Kto z vás má v sebe také hodnoty a takú morálnu silu, že by sa v každej situácii zachoval čestne. Kto z vás je ochotný povedať, že by nespreneveril milión eur, ak by mal takú možnosť a vie, že mu nikdy nič nedokážu? Sú ľudia, ktorí kradnú z fabriky, kde pracujú, súčiastky v igelitke a potom nadávajú v krčme, že premiér a ministri by sa mali správať poctivo a ľudsky. Sú podnikatelia, ktorí sa radujú, ak nájdu spôsob ako nezaplatiť DPH a potom nadávajú, že náš štát funguje, ako funguje. A potom sú ľudia, ktorí by aj boli čestní, ale neoplatí sa im, lebo si povedia, že aj keď štátu dajú, čo si pýta, tí hore to aj tak rozkradnú.

Na to, aby človek vedel byť čestný vo veľkom, musí sa každý deň usilovať robiť zo seba čestného človeka tam, kde sa momentálne nachádza. Na to, aby sme mali lepšiu vládu, potrebujeme v krajine v prvom rade lepších ľudí. Ľudí, ktorí vedia byť poctiví a čestní za každú cenu, aj v situácich, keď to bolí. Ľudí, ktorí vedia obetovať okamžité uspokojenie pre budúce blaho a pre vyšší princíp. Veľa dnešných ľudí je čestných len pokiaľ na nich niekto pozerá. No skutočná poctivosť sa ukazuje vtedy, keď sa nik nepozerá. Tam je sudcom iba vlastné svedomie.

 

Je to podnet na reflexiu. Nakoľko som čestným človekom a nakoľko ukazujem príklad poctivosti iným? Ten druhý sa nikdy nezmení ako prvý. Vždy to musím byť najprv ja. Tým, že sa sám zmením, možno inšpirujem iných ľudí dobrej vôle. Dobrota je nákazlivá. Je to dobrý boj, ktorý sa oplatí bojovať. Charakter je predsa tou čiarkou, ktorá oddeľuje Ľudí od ľudí. Na ktorej strane chcete stáť vy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?